Wilk w europejskich filmach. Bestia lub opiekun.

W europejskiej kinematografii o wiele częściej można zobaczyć wilkołaka niż stricte wilka, a spośród produkcji z udziałem wilków większość przedstawia to zwierzę bardzo negatywnie.

Wilk w europejskich filmach są przedstawiane podobnie jak w bajkach tj. o trzech świnkach czy czerwonym kapturk czy w wielu powieściach jako krwiożercze bestie lub głupie i zachłanne istoty, które pokonuje sprytny bohater.
W tym artykule podane zostały przykłady filmów z wilkami odkrywającymi różne role – w końcu nie dla każdego protagonisty wilk to wcielone zło. Czasem jest to jego nowa, ale i jedyna rodzina.

Piotruś i wilk.

Lalkowy film stworzony we współpracy Brytyjczyków i Polaków gdzie wilk (zgodnie z obranymi stereotypami i schematami) jest głównym wrogiem i bestią która ma tylko w głowie zabijanie niewinnych. Film to ekranizacja baśni muzycznej Siergieja Prokofiewewa – rosyjskiego kompozytora i dyrygenta. 

W baśni tej przed złym wilkiem bronią się Piotruś, jego dziadek oraz przyjaciele czyli Ptaszek i Kaczuszka. To historyjka o sile przyjaźni, która przetrwa mimo okrucieństwa otaczającego świata.

To przykład typowego przedstawienia wilka w europejskich filmach. 

Przeżyć z wilkami.

Rola wilka w europejskim filmie nie zawsze sprowadza się do bestii. W produkcji pt „Przeżyć z wilkami” canis lupus pomaga człowiekowi.  

Powstały w 2007 r. francusko-belgijski film pt. „Survivre avec les loups” (reż. Véra Belmont) opowiada o długiej wędrówce ośmioletniej dziewczynki o imieniu Misha Defonseca. Fabuła rozpoczyna się w czasie II wojny światowej w Brukseli. Rodzice małej Mishy z powodu swojego żydowskiego pochodzenia zostają wywiezieni do niemieckiego obozu. Dziewczynce udaje się ukryć gdy żołnierze niemieccy zabierają jej ojca i matkę. Misha ucieka z rodzinnego domu, jednak postanawia że nie zostawi rodziców na pastwę złych ludzi. Pewnego dnia rozpoczyna największą i najniebezpieczniejszą wyprawę swojego życia. Z tego ile się dowiedziała, musi iść daleko na wschód.

Po dotarciu na Ukrainę nie może uzyskać pomocy od ludzi, bo ci ją odtrącają. Zdana na siebie idzie w dzicz leśną. Tam niespodziewanie otrzymuje pomoc od pary wilków, które zapewniają jej schronienie i przyjmują ją do wilczej rodziny. 

Zagadka wilka.

Fiński film „Suden arvoitus” z 2006 roku to inna niż większość historia przyjaźni wilka i człowieka. 

W regionie Laponii w czasie pięknego zimowego dnia nastoletnia Salla zauważa wilki blisko swojej wsi. O jej odkryciu dowiadują się inni mieszkańcy, a kilku z nich i pies ruszają tropem watahy. Gdy natrafiają na wilki Jeden z uzbrojonych mężczyzn zabija samca. Pies który z nimi wyruszył ginie zagryziony przez samicę. Wadera zostaje przepędzona. Salla, która dowiedziała się o zdarzeniu, ratuje osierocone szczenię rozbitej pary wilków.

Entrelobos - Wśród wilków

Hiszpański film z 2010 r. opowiada historię Marcosa, który jako nastoletni chłopiec został sprzedany w niewolę przez swojego ojca. Ucieka od swoich ciemiężców i izoluje się od wszystkich ludzi. Chłopiec dołącza do wilczej rodziny i przez 12 lat żyje wśród drapieżników tak jakby był wilkiem od urodzenia. Ponowny kontakt z ludźmi okazuje się być mieszanką niebezpieczeństw i ciekawych przygód. 

O krolwilkow

Temat wilków to moja pasja i korzystam z mnóstwa źródeł (badań naukowców, poważnych książek, filmów dokumentalnych) przy tworzeniu artykułów do Wilczego portalu. To projekt Fundacji "Canis Media" której jestem fundatorem i prezesem. Po za tym blogie prowadzę też dwa inne projekty Canis media - Blog canisowe.pl oraz tworzę "Wilcze historie - komiksy".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights