Wilk syberyjski – wielki łowca pośród śniegów.

Wszystkie zwierzęta żyjące w skrajnych warunkach mają gorsze warunki do znajdywania pokarmu i rozmnażania się niż gatunki z terenów gdzie panuje umiarkowany klimat. 

Z tym właśnie mierzy się wilk syberyjski. Ten podgatunek wilka szarego żyjący od tysięcy lat blisko Bieguna północnego zachowuje się bardziej agresywnie niż wilki z Europy czy ze środka kontynentu amerykańskiego.

Opis ciała.

Wilki syberyjskie (canis lupus albus) nazywane po angielsku „Tundra Wolf” zostały po raz pierwszy opisane w 1792 r. przez Roberta Kerr’a – szkockiego zoologa. To największe i najsilniejsze wilki szare w Euroazji. 

Te psowate mają grube, biało-szare, gęste, miękkie i długie futro. Rozmiary i waga osobników tego podgatunku wynoszą :

  • dla basiora : długość ciała od 118 do 137 cm , waga 40 do 49 kg (zdarzały się samce osiągające nawet 52 kg),
  • dla wadery : długość ciała od 112 do 136 cm , waga 36 do 41 kg.

Charakteryzuje je też muskularne ciało, a szczęki są mocniejsze niż u pozostałych podgatunków canis lupus. Z dużą sprawnością rozszarpują wielkiego kopytnego ssaka.   

Życie - jak wygląda i ile trwa ?

Wilk syberyjski może przeżyć nawet 16 lat. To naprawdę długo bo pożywienia zwykle jest niewiele, a bywa że niemal głoduje bo tak trudno coś znaleźć do jedzenia. Jednak mimo wszystko i za wszelką cenę trzeba znaleźć jedzenie dla szczeniąt, których w jednym miocie może 2 do 6 sztuk. 

Okres godowy przypada na kwiecień i maj. Założenie, a potem utrzymanie rodziny to nie lada wyzwanie w mroźnym środowisku tundry.

Na co poluje ?

Wilki Syberyjskie bardzo lubią renifery… zjadać. Ten duży ssak to najlepsze jedzenie jakie może przytrafić się wilkowi. Po za tym ci śnieżni łowcy polują na : 

  • jelenie,  
  • łosie,
  • czasami zwierzęta hodowlane np. owce,
  • żubry i woły piżmowe,
  • gryzonie takie jak wiewiórki czy burunduki,
  • lisy polarne, 
  • zające bielaki.

Tak jak ich pobratymcy z różnych rejonów świata polują na zwierzęta kopytne, jednak mroźne około arktyczne krainy nie obfitują w różnorodność występowania wielkich ssaków, przez co syberyjskie wilki nie mają dużego wyboru. 

Gdzie występuje ?

Zazwyczaj swoje siedliska mają w dolinach rzek, zaroślach i polanach leśnych.

Ich terytoria rozciągają się wzdłuż całego północnego wybrzeża Rosji, ale „opanowały” także półwysep Kamczatka i kilka wielkich rosyjskich wysp w tym największą Wyspę północną (nazywaną Nową Ziemią). 

Brak ochrony dla wilków.

Rząd Federacji Rosyjskiej jest woli wspierać zabijanie wilków niż w jakikolwiek sposób zajmować się ich ochroną. Wilkom przypisuje się ogromne straty jakie ponoszą hodowcy reniferów – te kopytne pełnią rolę zwierząt pociągowych w biednych i zacofanych rejonach na północnym skraju Federacji Rosyjskiej. Niewiele hodowli czy właścicieli reniferów zabezpiecza swoje zwierzęta inaczej niż z użyciem karabinu myśliwskiego. Renifery są jeżeli są gromadzone w zagrodach to otaczający je płot nie jest w stanie zapewnić jakiekolwiek ochrony.

Władze regionalne i stowarzyszenia myśliwych oferowały nagrody za każdego zabitego wilka syberyjskiego. Można zabijać syberyjskie psowate bez zezwolenia.

Poniżej film dokumentalny w którym myśliwy uzasadnia nieograniczone zabijanie wilków by „chronić renifery”. Ludzie ci nie rozumieją lub nie chcą zrozumieć jaka jest rola wilków w przyrodzie (o czym możesz przeczytać w osobnym artykule na blogu).

Materiały źródłowe :

1) „Mammals of the Soviet Union Vol.II Part 1a, SIRENIA AND CARNIVORA (Sea cows; Wolves and Bears) ” [str. 182-184, 210 i 216] (publ. w 1998 r.) – W.G. Heptner i N.P. Naumov.

2) „The Wolf: The Ecology and Behaviour of an Endangered Species” [str. 353] (publ. w 1981 r.) – L. David, Wydawnictwo Uniwersytetu w Minnesocie. 

3) Artykuł pt. „Where does the tundra wolf live ?” (publ. w 2019 r.) – J. Mueller.

4) Artykuł pt. „Siberian wolf facts” (publ. w 2019) – M. Masters.

5) https://archive.ph/20130628231949/http://www.cosmosmith.com/tundra_wolves.asp#selection-707.1-711.363

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Chcesz mieć swój udział w tworzeniu największej skarbnicy wiedzy o wilkach w polskim internecie ?

Dowiedz się jak możesz wesprzeć Wilczy portal 🙂

O krolwilkow

Temat wilków to moja pasja i korzystam z mnóstwa źródeł (badań naukowców, poważnych książek, filmów dokumentalnych) przy tworzeniu artykułów do Wilczego portalu. To projekt Fundacji "Canis Media" której jestem fundatorem i prezesem. Po za tym blogie prowadzę też dwa inne projekty Canis media - Blog canisowe.pl oraz tworzę "Wilcze historie - komiksy".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights