Spotkanie z wilkiem – jak się zachować ?

Co robić gdy przytrafi ci się spotkanie z wilkiem ? (taka sytuacja w której człowiek staje w odległości zaledwie kilku metrów od tego naturalnego mieszkańca lasu).

Jak zachować się by ani nam ani wilkowi nie stała się krzywda ?

Poniżej kilka wskazówek i opis rozsądnego zachowania :

Wskazówki.

Jak się prawidłowo zachować gdy dojdzie do spotkania z wilkiem ? 

Wilk gorzej widzi za dnia niż w nocy ale ten fakt nie zwalnia cię z odpowiedzialnego zachowania.

Przed podjęciem działania musisz mieć świadomość że większość wilków nie stanowi dla ciebie i innych ludzi zagrożenia o ile będziesz odpowiednio postępować

  • najważniejsze to zapanować nad swoim strachem (choć oczywiście nie jest to łatwe w bliskim spotkaniu z wilkiem, to jest to konieczne zachowanie). Inaczej podejmiesz złe decyzje. 
  • napotkanemu wilkowi musisz dać czas by cię zobaczył i potem uciekł przed tobą. 
  • jeśli wilk postanowił podejść do ciebie (może to zrobić bo ze swej natury jest ciekawskim stworzeniem) to wskazane jest powolne podniesienie rąk na boki. Wtedy drapieżnik zaprzestanie zbliżania się do ciebie i ucieknie.
  • rzadko dochodzi do sytuacji w której zwierzę mimo podniesionych przez ciebie rąk nie chce przestać podchodzić. Możesz krzyknąć albo powoli wziąć do ręki lekkie, niewielkie przedmioty (np. mały kamyk) i rzucić w jego kierunku. Wtedy z bardzo dużym prawdopodobieństwem ucieknie od ciebie.  

Czego nie wolno robić w trakcie spotkania z wilkiem ? 

  • nie zbliżaj się w ogóle do zwierzęcia. Pod żadnym pozorem.
  • nie patrz zwierzęciu prosto w oczy – odbierze to jako chęć dominacji nad nim lub prowokację. Patrz bardziej na jego ciało. 
  • nie uciekaj – zacznie cię ścigać i raczej mu nie uciekniesz.
  • nie odwracaj się plecami do wilka – jest ryzyko że podejdzie powoli lub podbiegnie i np. spróbuje cię powalić na ziemię. Musisz widzieć wilka i kontrolować sytuację.
  • nie rób nagłych ruchów – wilk może to odczytać jako próbę ataku.
  • nie podejmuj walki z drapieżnikiem – jeśli komuś przychodzi taki irracjonalny pomysł do głowy to życie mu niemiłe. 

Jeżeli zamiast dorosłego wilka widzisz szczenięta to także nie wolno ci się do nich zbliżać, a tym bardziej próbować bawić się z nimi i dotykać. W pobliżu potomstwa jest ich matka, która weźmie za zagrożenie każdą obcą jej istotę w pobliżu jej potomstwa. W obronie dzieci wadera najpierw ostrzegawczo zawarczy, a jeśli nie ustąpimy, czyli powoli nie zaczniemy się wycofywać, to zaatakuje. W pewnych okolicznościach może też od razu zaatakować jeśli uzna to za konieczne, ale to rzadko występuje taka sytuacja. 

Powinniśmy powoli oddalić się od legowiska wilków dla dobra zarówno naszego jak i tych zwierząt.

W Polsce wilk jakiego zobaczysz to wilk szary euroazjatycki. Poniżej zdjęcie.

wilka euroazjatycki na trawie lato las spotkanie z wilkiem

Chodzenie z psem po lesie - na co uważać ?

Z pewnością nie chcesz cały czas swojego pupila trzymać na smyczy, ale w lesie lepiej mieć swojego czworonoga blisko siebie. Trzeba pilnować czy twój  zwierzak za bardzo sobie nie hasa. Jeżeli gdzieś widzisz wilka (lub inne leśne zwierzęta) to konieczne jest założenie smyczy, niezależnie od tego jakich rozmiarów jest twój pies lub psy. 

W przypadku spotkania z wilkiem które może przybrać charakter konfliktowy mało które rasy mogą wyjść z niego zwycięsko lub chociaż powalczyć dłużej niż minutę. Dla większości psów atak wilka to pewna śmierć.

Brak ograniczenia swobody twojego pupila gdy to konieczne, może skończyć się tragicznie dla niego, ale też dla mieszkańców lasu. 

To dobre dla psa żeby pobył po za miastem i zobaczył naturalne środowisko, ale spacer po lesie czy łące koło lasu to nie spacer po parku miejskim (choć i w parkach nie powinno się puszczać psa bez żadnej kontroli – ktoś lub coś może stanowić dla niego zagrożenie lub pies może być zagrożeniem dla innych zwierząt lub ludzi). 

spacer-z-psem-po-lesie-dog-niemiecki

Kiedy wilk jest niebezpieczny dla człowieka ?

Jeśli gdzieś widzisz wilka, który nie boi się w ogóle ludzi i zbliża się do nich niezależnie od tego jak się zachowują lub widzisz że z pyska leci mu ciągle ślina to najprawdopodobniej zwierzę ma wczesne objawy wścieklizny.  

Może też tak być, choć to mało prawdopodobne, że wilk był podkarmiany przez kogoś i zwierzę uznało że każdy napotkany człowiek ma go nakarmić.   

Twoje jedyne dozwolone działanie (oprócz zachowania odpowiedniego dystansu) sprowadza się do poinformowania odpowiednich służb – policję lub lokalną straż leśną albo lokalną służbę weterynaryjną.     

Czy jednak niemożliwym jest ażeby zdrowy wilk zaatakował człowieka ? czy mógłby zjeść istotę ludzką ? 

Okrutna prawda jest taka że to zdarzyło sie w historii. Jednakże są to bardzo rzadkie sytuacje (nieporównywalnie więcej wilków zginęło z rąk ludzi niż ludzi zostało zabitych przez wilki).

Jeżeli wilk jest bardzo wygłodniały to jest duże zagrożenie że zaatakuje człowieka by go zjeść. W niektórych miejscach świata gdzie występują wilki może trwać okres dużego zubożenia bazy pokarmowej wilków (znikoma liczba dzikie ssaków roślinożernych w stosunku do powierzchni terenów łownych).

Na północnych rubieżach Kanady (w najbardziej wyludnionych regionach) rzeczywiście zdarzały się przypadki zabicia ludzi przez wilki. Takie sytuacje miały też miejsce w latach 90-tych w Indiach – o czym więcej możesz przeczytać w artykule o wilku szarym indyjskim.

Trzeba jednak zachować pewien rozsądek słuchając opowieści o „wilkach ludojadach”. Rozpowszechniają je ludzie którzy nienawidzą tych psowatych lub chcą ich zagłady bo mają w tym jakiś interes. 

Również w przestrzeni medialnej pojawiają się artykuliki z mało wiarygodnymi relacjami „ofiar” czy „świadków”  (bardzo często tacy ludzie nie rozróżniają wilków od wilczaków czy nawet dzikich psów o wilkowatym wyglądzie albo mówią tylko część prawdy o ich spotkaniu z wilkiem). Ma to na celu zrobienie wrażenia na odbiorcach, wzbudzenie strachu i tworzenia wrogości ludzi do wilków. 

"Wilcze bestie" - sprawa zwłok spod Ostródy

W Polsce w marcu 2024 r. w okolicy miejscowości Ostróda (woj. Warmińsko-Mazurskie) pewien myśliwy zrobił zdjęcia ludzkiego szkieletu (niepełnego) z ubrudzonymi krwią kośćmi, a następnie rozpowszechniał kłamstwa o tym że to wilki zabiły tego mężczyznę. Inni myśliwi i sprzyjające im media również rozpowszechniały niesprawdzone informacje o ataku wilków. Według tych ludzi wysoce prawdopodobne było pod Ostródą zabicie i zjedzenia człowieka przez wilki – twierdzili że powołują się na ustalenia lokalnej policji. W całym zdarzeniu potwierdzony został jedynie fakt że martwe ciało zjadły zwierzęta różnych dzikich gatunków (ptaków i ssaków) ale też bezdomne psy były w tym miejscu. Obecność wilków przy ludzkim ciele nie została potwierdzona. 

W zbliżeniu się do prawdy o martwym człowieku oprócz policjantów zaangażowali się także naukowcy – dr Sabina Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego ,jako biegła, i dr Maciej Szewczyk z U. Gdańskiego. Swój znaczący udział polegający na sprawdzaniu terenu pod względem obecności wilków miała dziennikarka Anna Maziuk. Dziennikarka znana m. in. z publikacji na temat wilków i podróży ich śladami. Pani Maziuk rozmawiała z wieloma osobami – policjantami, wymienionymi wcześniej naukowcami i osobami które były w pobliżu miejsca gdzie znaleziono szkielet. 

Śledztwo i badania trwają. Przyczyna zgonu człowieka którego szczątki znaleziono nie jest znana. Fałszywe informacje zostały zweryfikowane i wyjaśnione.  

Źródło : Artykuł w tyg. „Polityka pt. „Twierdzą że wilki zjadły człowieka pod Ostródą. Czy to się mogło wydarzyć ? Badamy tropy.” (publ. 2024 r.) autor : A. Maziuk. 

Przy okazji na „Wilczym Portalu” możesz przeczytać najważniejsze informacje o wilkach w Polsce.

Podsumowując.

Nie zakażone wścieklizną wilki nie zamierzają atakować ludzi jeśli te mają odpowiednio dużą bazę pokarmową. Spotkanie z wilkiem (lub wilkami) nie skończy się tragedią jeśli zachowamy się rozsądnie.

Będąc w lesie lub blisko niego prawdopodobieństwo że natkniemy się dzikie zwierzęta takie jak wilki jest niewielkie – trzeba wejść rejon ich występowania i długo tam przebywać. Zazwyczaj one zauważą człowieka jako pierwsze i ukryją się przed nim.  Odnotowywane są coraz częstsze przypadki spotkania ludzi i dzikich zwierząt.  

Również na terenach zabudowanych dochodzi do spotkania z wilkiem. 

Wilki i ludzie coraz częściej stają naprzeciw siebie, a ich spotkania mogą różnie się kończyć, ale w większości przypadków nie dochodzi nawet niebezpiecznego zbliżenia się.  

W przyszłości przypadkowe spotkanie z wilkiem (czyli sytuacja w której nie poszukujesz wilka) staje się wydarzeniem które doświadcza coraz więcej ludzi. Nasz gatunek wkracza na tereny wilków a wilki pojawią się na terenach wsi i miast. 

Pamiętajcie też drodzy czytelnicy by z ogromnym dystansem podchodzić do informacji o napaściach wilków na ludzi czy nawet zjadaniu zwłok ludzkich przez wilki.

O krolwilkow

Temat wilków to moja pasja i korzystam z mnóstwa źródeł (badań naukowców, poważnych książek, filmów dokumentalnych) przy tworzeniu artykułów do Wilczego portalu. To projekt Fundacji "Canis Media" której jestem fundatorem i prezesem. Po za tym blogie prowadzę też dwa inne projekty Canis media - Blog canisowe.pl oraz tworzę "Wilcze historie - komiksy".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights