To zbiór niektórych pytań dotyczących wilków jakie zadają ludzie w Polsce.

Miłej lektury 🙂

1 ) Czy wilki w Polsce są pod ochroną ?

Tak. Wilk jeszcze jest pod ścisłą ochroną, która jest zapewniona przez przepisy krajowe jak i międzynarodowe tj. Konwencja Berneńska czy Dyrektywa Siedliskowa. Niestety w 2024 roku w Unii Europejskie podejmowane są działania w celu osłabienia ochrony wilków w na terenie całej UE.

2) Ile jest wilków w Polsce ?

Nie ma jednoznacznych danych – państwowe organizacje szacują na ponad 2000 osobników jednak organizacje pozarządowe (w których udzielają się naukowcy) szacują na poniżej 1500 osobników.

Na Wilczym portalu jest Artykuł o wilkach w Polsce.

3) Czy wilk jest niebezpieczny dla człowieka ?

Może być ale to zależy od tego w jaki sposób człowiek zachowuje się w sytuacji gdy zobaczy wilka (o tym jak się zachować w takiej sytuacji jest specjalny artykuł).

Jeśli człowiek mimo warczenia wilka zbliża się do szczeniąt to taka osoba zostanie zaatakowana.

Wilk chory na wściekliznę jest śmiertelnym zagrożeniem dla każdego zwierzęcia i człowieka.

4) Czy wilki wyją tylko gdy jest pełnia ?

Absolutnie nie. Ten popularny mit powstał na bazie niedokładnych obserwacji ludzi. Również w kulturze jest to popularny motyw.

Tak naprawdę wilki wyją prawie każdej nocy (bez względu na fazę księżyca), ale zdarza się że w ciągu dnia. Samo wycie pełni wiele funkcji – ostrzeżenie dla intruzów, komunikacji z rodziną, ale też oznacza udane polowanie. Wilki wyją także grupowo dla przyjemności – coś jak śpiewanie grupy przyjaciół.

5) Czemu wilk atakuje owce ?

Owce które nie są odpowiednio zabezpieczone przez ich właściciela są bardzo łatwymi ofiarami wilków.

Owca nie broni się gdy wilki wbija kły w jej ciało. Pozostałe owce nie rzucają się jej na pomoc a nawet nie uciekają. Wilk jest w stanie w krótkim czasie zabić wiele owiec w stadzie.

6) Co znaczą słowa : basior, wadera, polano ?

To określenia nadane przez polskich myśliwych, używane od wieków. Basior to samiec, wadera to samica (wilczyca) , a polano to wilczy ogon.

7) dlaczego ludzie boją się wilków ?

Strach wobec wilków kształtował się przez od kiedy wilk i człowiek skrzyżowali swoje drogi.

Ludzie widzieli ataki wilków na zwierzęta dzikie a z czasem hodowlane. Przerażeni tym widokiem kreowali obraz wilków w swoich głowach jako krwiożerczych i bezmyślnych bestii z piekła rodem. W wielu kulturach (szczególnie w Europie i Bliskim Wschodzie) wyobrażenie wilczych potworów było wzmacniane za pomocą legend, mitów, kłamliwych relacji, a także rękodzieł. Wilk stał się również symbolem zła lub grzechu.

Jakby tego było mało to ludzie wymyślili opowieści o wilkołakach – ludziach którzy z różnych przyczyn zmieniali się coś w rodzaju humanoida z gęstym owłosieniem, wilczą głową, ogonem i pazurami.

Obecnie część mass mediów i wrogowie wilków stosują kłamstwa i manipulacje celem nastawienia społeczeństwa do odstrzału wilków.

Na blogu nie brakuje tekstów o postrzeganiu wilków przez różne kultury .

8) Jak wilk reaguje na człowieka ?

To zależy (popularna odpowiedź ale racjonalna). Zarówno od charakteru danego wilka jak i miejsca gdzie przebywają wilki i okoliczności spotkania wilka i człowieka.

Wilki zazwyczaj starają się unikać ludzi i trzymają się z daleka od nich. Raczej czują wobec nas niepewność i niechęć do ryzyka. Chociaż zdarza się że wilk reaguje na człowieka jak na „ciekawostkę” – próbuje podejść do niego z zamiarem przyjrzenia się mu bliżej i może powąchania. Człowiek nie może mu na to pozwolić. W końcu wilk to „fajny piesek z lasu” z którym można się pobawić i pogłaskać.

Jeśli człowiek podejdzie zbyt blisko wilczej nory to broniący jej wilk będzie warczał jako ostrzeżenie.

9) Gdzie śpią wilki ?

Wilki śpią na ziemi nad którą jest jakaś osłona przed opadami – np. mogą to być miejsca między drzewami .Zdarza się że wilki nocują w pustych jaskiniach. Nie robią przygotowują sobie specjalnego miejsca do spania.

10) Czy można udomowić wilka ?

Tak, ludzie w różnych częściach świata to robili nawet tysiące lat temu. Jedni zabierali wilcze szczenięta i tresowali. Inni organizowali hodowlę wilków w niewoli. Jednak wilków udomowionych nie można traktować całkiem jak psy. Zestaw cech obu gatunków znacznie różni się.

Uprzedzając pytanie – pies nie jest żadną odmianą (czy podgatunkiem) WILKA a jedynie gatunkiem udomowionym który pochodzi od wilka. Dlatego właśnie ludzie opiekujący się psami nie mają z automatu kompetencji do opieki nad wilkiem.

Głodny (jak wilk) wiedzy o wilkach ?

Podane tu odpowiedzi są krótkie ale na Wilczym portalu znajdziesz szersze odpowiedzi na wiele zagadnień związanych z wilkami – blog tej strony to Wilkopedia.

Verified by MonsterInsights