Wilczek krótkouchy – mały i nieuchwytny.

Wilczek krótkouchy, a po łacinie Atelocynus microtis.

Nazwa tego stworzenia mogłaby sugerować że jest to jakiś karłowaty wilk z krótkimi uszami który po za tym niewiele różni się od znanego wilka szarego (canis lupus) – a jednak tak nie jest. Czasem nazwy zwierząt nadawane są w skojarzeniu z innym bardziej znanym gatunkiem (np. pampasowiec zwany wilkiem grzywiastym).

Jednak zanim coś się nazwie to trzeba to znaleźć. Uchwycenie by narysować w dawnych czasach lub sfotografowanie odpowiednim aparatem, a co dopiero badanie tego Wilczka było nie lada wyzwaniem dla tych którzy się tego podjęli. Mały krótkouchy drapieżnik potrafi szybko znikać w zaroślach dżungli. To sprawia niemałe problemy badaczom. Większość zdjęć robiona jest dzięki foto-pułapkom.

Co obecnie wiemy o tym zwierzęciu ?   

Nazwy w innych językach.

Ten mały psowaty nazywany jest :

1) po angielsku – „short-eared dog” ,

2) po hiszpańsku – „zorro de oreja corta” ,

3) po portugalsku – „cachorro-do-mato-de-orelha-curta„,

W językach rdzennej ludności Ameryki południowej amazoński wilczek także jest w najróżniejszy sposób nazywany. Kilka przykładów : 

4) w Ninam i Moseten – „achuj” , 

5) w Chiquitano – „nomensarixi” ,

6) w Yucuna – „uálaca„,

7) w Guarayu – „cuachi yaguar„.  

Wygląd i charakterystyka.

Wilczek krótkouchy ma mały pyszczek, podobny do lisiego. Klatka piersiowa jest wąska.Jego uszy są krótkie, zaokrąglone i znikomo owłosione. Ogon jest krzaczasty, skierowany zawsze w dół i długi w stosunku do jego małego ciała. Nogi są krótkie i smukłe.

Co ciekawe -Między palcami ma błony które ułatwiają mu przechodzenie po wodzie. 

W porównaniu z innymi psowatymi ma bardzo krótkie, gęste i szczeciniaste owłosienie (na grzbiecie podnosi się gdy samiec jest pobudzony) Osobniki z jego gatunku mogą mieć różne kolory – ciemnoszary, czerwono-szary, brązowy (bardziej kawowy) lub zbliżony do grantowego.

Rozmiary i masa ciała.

Długość ciała – liczona od czubka nosa do końca ogona ułożonego poziomo względem pleców -to średnio 83 cm, a największe osobniki mogą mieć nawet 100 cm długości. 

Waga dorosłego wilczka dochodzi do 10 kg. 

Samica jest większa o około 30 % od samca – to wyjątkowa cecha w porównaniu z innymi gatunkami psowatych. 

Życie amazońskiego wilczka.

Te małe psowate mogą dożyć maksymalnie 11 lat. 

Naukowcy jeszcze nie wiedzą ile trwa ciąża u samicy wilczka. Szczenięta przychodzą na świat w porze suchej – teoretycznie może być to kwiecień choć wcześniejsze obserwacja sugerowały maj lub czerwiec. Nowonarodzone osobniki znajdywano też w listopadzie i grudniu. Zazwyczaj w ilości 2 lub 3 w norze. 

Przypuszcza się że swoją dojrzałość płciową wilczek osiąga trzy lata po narodzinach. 

Drapieżnik prowadzi przeważnie samotniczy tryb życia toteż rzadko można go idącego lub polującego w stadzie. 

Badaczom dotychczas nie udało się jednoznacznie ustalić czy ten gatunek psowatego prowadzi przeważnie tryb dzienny czy raczej nocny. Obserwatorzy zanotowali zarówno aktywność przed i po zachodzie słońca. 

Na co poluje i co je ?

Wilczek krótkouchy ma bardzo zróżnicowaną dietę. 

Ofiarami tego drapieżnika padają ryby, małe ssaki (np. aguti, torbacze, gryzonie), małe ptaki, żaby, jaszczurki, kraby i insekty. W jadłospisie nie brakuje także roślin. Mowa tu o owocach, szczególnie Borismene japurensis i po za tym każdy inny który znajdzie na się na jego drodze (nawet banany).

Jeżeli wilczek znajdzie się blisko gospodarstwa wiejskiego to jego celem staje się drób.

Wykres zrobił Karol Rudolf Golda.

Gdzie występuje ?

Głównie w nizinnych lasach deszczowych. Przemieszcza się po bagiennych i gęsto zalesionych terenach oraz wzdłuż rzek.   

Obecnie wilczki krótkouche zajmują tereny zlewni rzeki Amazonki. Te zwierzęta mają swoje siedliska w zachodniej Brazylii (stany Amazonas, Acre, Rondonia, Mato Grosso), południowej Kolumbii, w Peru ale nie w prowincjach nabrzeżnych i Północnej Boliwii (Departament Pando) oraz wschodnim Ekwadorze.

mapa

Pochodzenie wilczka krótkouchego.

Naukowcy badają tego drapieżnika od XIX wieku. Łacińską nazwę nadał mu zoolog P.L. Sclater w 1883 roku, a klasyfikacji gatunku dokonał inny zoolog Ángel Cabrera w 1940 roku. 

Przodkowie wilczka krótkouchego przybyli z Ameryki Północnej do Południowej gdy utworzył się Przesmyk Panamski czyli około 2,5 mln lat temu. Przybysze zostali (przez nowe dla nich środowisko) zmuszeni do przystosowania się. Trwało to przez pokolenia w konsekwencji czego gatunki psowatych w Ameryce Południowej osiągnęły swoją obecną formę. 

Czym był psowaty od którego pochodzi wilczek krótkouchy z Amazonii ? Wciąż jest to kwestia do ustalenia, ale wbrew pozorom nie był to jakiś karłowaty wilk szary (canis lupus) czy inny canis. Wyklucza się także pochodzenie od lisa. 

Najprawdopodobniej (tak jak w przypadku pampasowca grzywiastego z rodzaju Chrysocyon), rodzaj Atelocynus stanowi osobną linię ewolucyjną. 

Ochrona psowatego.

Wilczek krótkouchy w Czerwonej Księdze UICN ma status gatunku zagrożonego wyginięciem. Ilość osobników szacuje się na 15 000 – to rzadkie występowanie biorąc pod uwagę na jak dużym terenie jest obserwowany przez naukowców czyli nawet 70 000 km kw. . Do 2045 r. obszar zasiedlany obecnie przez ten gatunek może zmniejszyć się nawet o 40 %.

Gatunkowi zagrażają choroby przenoszone przez psy domowe. Przez kilkaset lat amazońskie psowate utraciły większość siedlisk i nadal niszczone są kolejne w wyniku działalności ludzkiej – karczowanie lasów (szczególnie w Peru i Brazylii), tworzenie nielegalnych kopalń, wypalanie ziem pod tereny uprawne. 

Ochrona i dbanie o przyszłość gatunku w państwach na terenie których żyje wilczek krótkouchy jest niewystarczające – psowaty jest w prawdzie na lokalnych listach gatunków zagrożonych (poza Peru) i są kary za krzywdzenie czy zabijanie tych drapieżników, ale nie zostały podjęte kroki w celu reintrodukcji wilczka krótkouchego. W wielu przypadkach śmierci z ręki człowieka sprawcy nie ponoszą kar w wyniku mało skutecznego egzekwowania prawa przez lokalne władze. 

Materiały źródłowe :

1) Artykuł „Short-eared dog? Uncovering the secrets of one of the Amazon’s most mysterious mammals” (publ. w 2014) – autor : J. Hance.

2) Artykuł „Wild dogs at stake: deforestation threatens the only Amazon endemic canid, the short-eared dog (Atelocynus microtis)” (publ. w 2020 r.) – autorzy : D. G. Rocha, K. M. Paschoaletto Micchi de Barros Ferraz i kilkudziesięciu innych badaczy.

3) „The Encyclopedia of Mammals” (wyd. Oxford Press publ. w 2006 r.) – autor : D. Macdonald.

Wsparcie dla Wilczego portalu.

Chcesz mieć swój udział w tworzeniu największej skarbnicy wiedzy o wilkach w polskim internecie ?

Dowiedz się jak możesz wesprzeć Wilczy portal 🙂

O krolwilkow

Temat wilków to moja pasja i korzystam z mnóstwa źródeł (badań naukowców, poważnych książek, filmów dokumentalnych) przy tworzeniu artykułów do Wilczego portalu. To projekt Fundacji "Canis Media" której jestem fundatorem i prezesem. Po za tym blogie prowadzę też dwa inne projekty Canis media - Blog canisowe.pl oraz tworzę "Wilcze historie - komiksy".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights